Ammattialaverkosto

Ammatillisten ammattialaverkostojen tarkoituksena on tuoda tutuksi omaa ammattialaansa, edistää alansa edunvalvontaa ja vaikuttaa positiivisesti järjestäytymiseen. Ammattialaverkostot suunnittelevat myös ammattiryhmille tarkoitettua koulutusta sekä edesauttavat jäsenten kouluttamista.

Nykyisten ammattilalaverkostojen toimikausi on v.2014-2017. Alla aluetoimistomme alueella toimivat ammattialaverkostot ja niiden jäsenet yhteystietoineen.

Hoiva-alan verkosto

Mona Haanpää, Oulu 379,  monsku70@outlook.com 
Ritvaliisa Isto, Haapajärvi 395, ritvaliisa.isto@gmail.com  
Raili Jokiranta, Kuusamo 657, raili.jokiranta@kuusamo.fi 
Eija Kaketti, Kärsämäki 693, eija.kaketti@selanne.net  
Sonja Kokko, Oulu 379, sonja.kokko@gmail.com, 
Leila Koskensalmi,Kajaani 080,leila.koskensalmi@kainuu.fi 
Taina Määttä, Kuusamo 657, taina.maatta@mikeva.fi 
Jukka Pahkasalo, Oulu 149, jukka.pahkasalo@gmail.com 
Eeva-Liisa Silenius, Oulu 068, eeva-liisa.silenius@ouka.fi 
Johanna Tervo, Kempele 680, johanna.tervo@suomi24.fi 
Seija Väisänen, Tyrnävä 571, seija.vaisanen@tyrnava.fi

Vastuutoimitsija Heikki Hekkala, heikki.hekkala@jhl.fi

Koulunkäynninohjaajien verkosto

Päivi Alho, Himanka 652,paivi.alho@kalajoki.fi 
Sinikka Härkönen, Lumijoki 531, sinikka.harkonen@edu.lumijoki.fi 
Katja Jäppinen,Siikajoki 055,katja.jappinen@siikajoki.fi 
Anu Kolehmainen, Oulu 024, anu.kolehmainen@eduouka.fi 
Anu Kujala, Kiiminki 024, anu.kujala@eduouka.fi 
Sari Korhonen, Kajaani 276, sarih.korhonen1@luukku.com 
Sanni Makkonen, Siikalatva/Pyhäntä 713, sanni.makkonen@luukku.com 
Anna Grip,Sotkamo 697,rossi_anna@hotmail.com 
Mervi Salomaa, Tyrnävä 571, mervi.salomaa@tyrnava.fi 
Raija Siniaalto, Kempele 680, raija.siniaalto@kempele.fi 
Eija Suutari, Suomussalmi 666, eija.suutari@suomussalmi.fi 
Maarit Vartiainen, Oulu 379, maaritjvartiainen@gmail.com 
Sanna Vauras-Mikkola, Raahe 055, sanna.vauras-mikkola@raahe.fi 
                                                                   

Vastuutoimitsija aluetoimitsija Tarja Ollanketo, tarja.ollanketo@jhl.fi

Puhtaus- ja ravitsemusalan ammattialaverkosto

Riitta Hietala, Oulu 024, riitta.hietala@ouka.fi 
Pasi Keränen, Puolanka 751, pasi.keranen@puolanka.fi 
Eeva-Liisa Kovalainen, Liminka 531, perhekovalainen@suomi24.fi 
Seija Kuha, Oulu 024, seija.kuha@ouka.fi 
Aila Kukkola, Haapajärvi 395, aila.kukkola@haapajarvi.fi 
Kaija Savuoja, Kempele 680, kaija.savuoja@elisanet.fi 
Tuula Tyni, Kuusamo 657, tuula.tyni@kuusamo.fi 
Marita Vihavainen, Kempele 680, marita.vihavainen@gmail.com 
Marja Väisänen, Kajaani 276, 276opintosihteeri@gmail.com 
Eeva Väyrynen, Kajaani 781, eeva.vayrynen@gmail.com 
Päivi Väyrynen, Puolanka 751, paivi.vayrynen@puolanka.fi 
Satu Väyrynen, Järviselanne 693, satu.vayrynen@pyhajarvi.fi 

Vastuutoimitsija aluetoimitsija Tarja Ollanketo, tarja.ollanketo@jhl.fi   

Teknisen ammattialan verkosto

Hannu Ahola, Tyrnävä 571, hannu.ahola@tyrnava.fi 
Janne Antinoja, Oulu 024, janne.antinoja@ouka.fi 
Kari Breilin, Oulu 024, kari.breilin@ouka.fi 
Jarmo Halonen, Kajaani 276, jarmo.halonen@kajaani.fi 
Pekka Karjalainen, Kuusamo 657, pekka.karjalainen@kuusamo.fi 
Ilkka Koskenkorva, Kempele 680, ilkka.koskenkorva@kempele.fi 
Pasi Mankinen, Kajaani 781, pasi.mankinen@phrakl.fi 
Markku Pinola, Oulu 379, markku.pinola@ouka.fi 
Juho Prittinen, Kalajoki 652, juho.prittinen@kalajoki.fi

Verkoston vetäjä aluetoimitsija Risto Säkkinen, risto.sakkinen@jhl.fi

Varhaiskasvatuksen ammattialaverkosto

Tuula Heikkinen,Puolanka 751, tuula.k.heikkinen@gmail.com 
Satu Heikkilä, Kuusamo 657, satu.heikkila@gmail.com 
Sari Janatuinen,Kempele 680, janatuisensari@gmail.com 
Maarit Nyman,Oulu 379, maarit.nyman@ouka.fi 
Marjaana Pihlajakangas, Järviselänne 693, marjaana.pihlajakangas@selanne.net 
Arja Porkka, Liminka 531,arja.porkka@liminka.fi 
Hannele Rautiainen,Kajaani 276, hanneler@gmail.com 
Selma Ronkainen, Sotkamo 697, selmatuplaronkainen@luukku.com 
Aini Seppänen, Oulu 379, aini.seppanen@hotmail.com 
Marita Siipilehto, Kempele 680, marita.siipilehto@luukku.com   

Vastuutoimitsija aluepäällikkö Saila Pirnes, saila.pirnes@jhl.fi

Työsuojelu verkosto

Kristina Ahl, Kempele 680, kristina.ahl@kempele.fi 
Seija Ainassaari, Haapajärvi 395, seija.ainassaari@haapajarvi.fi 
Hannu Haastola, Oulu 102, hannu.haastola@oulunenergia.fi 
Arvo Korhonen, Kajaani 276, arvo.korhonen@kajaani.fi 
Jaana Kurvinen, Kuusamo 657, jaana.kurvinen@kuusamo.fi 
Teija Malmilaakso, Kajaani 781, teija.malmilaakso@phrakl.fi 
Anneli Niskanen, Raahe 055, anneli.niskanen@raahe.fi 
Reijo Oikarinen, Puolanka 751, reijo.oikarinen@netti.fi 
Arto Panuma, Oulu 024, arto.panuma@ouka.fi 
Terttu Polojärvi, Taivalkoski 644, terttu.polojarvi@taivalkoski.fi 
Juho Prittinen, Kalajoki 652, juho.prittinen@kalajoki.fi 
Mika Rojola, Oulu 379, mika.rojola@ouka.fi 
Sirpa Rutanen, Oulu 734, sirpa.rutanen@oulu.fi 
Marjatta Seppä, Kärsämäki 693, marjatta.seppa@karsamaki.fi 
Ari Vimpari, Oulu 024, ari.vimpari@ouka.fi 
Seija Väisänen, Tyrnävä 571, seija.vaisanen@tyrnava.fi

Vastuutoimitsija aluetoimitsija Heikki Hekkala, heikki.hekkala@jhl.fi